Přístup do této doposud nepříliš známého restaurantu Triton je mírně náročný a dílem tajemný. Vlastně není divu, sestupujete totiž do podsvětí.
Když se vydáte do podzemí hotelu Adria a navštívíte podnik jménem Triton, otevře se vašim zrakům prazvláštní, nevídaný pohled. Na stěnách pod krápníky vyzdobeným stropem se odehrává děj dojímavé antické báje. Řeka, na jejím břehu loďka, převozník Charón a krásná Euridika. Nechybí Kerberos, spatříte Pýthii i Háda. Samozřejmě také Orfea. Ano, tou řekou je Léthé a vy se, alespoň na pár chvil, stáváte hosty podsvětí.
Číšník vám, když se znovu nadechnete a vstřebáte dojmy z netuctového interiéru, předloží menu. Tím vás uvede do jiného příběhu, příběhu gastronomie třetího milénia. Zdejší šéfkuchař to nemá lehké. Oslňující vzezření sálu vás naladí na vysoký kulinární prožitek, který on musí doposledka naplnit.
Už v úvodu je třeba říci tolik: nový šéf zdejší kuchyně má co nabídnout. Volit můžete hned z několika témat – vedle základní nabídky vás Tomáš Horák oslovuje pomocí Czech Modern Art Menu, L’Atelier Menu nebo výběrem Romantickým. A ať se rozhodnete pro to či to, neuděláte chybu. Proč tedy nezačít račí krémovou polévkou s brusketou, lososovým kaviárem, a kokosovou pěnou? Je znamenitá, optimálně vybalancovaná, což při vstupu tolika komponent není snadné. Trochu připomíná bisque, ovšem kokosem zjemněný do espritních tónů. Kaviár pak exponuje její projev do valérů aristokratické kuchyně.
Ať si poté vyberete báječný telecí brzlík – glazírovaný, s kaštanovým pyré, skořicí, ředkvičkou a mini salátem, doporučuji nevynechat – po něm třeba málo vídaný originál japonský Wagyu Rib Eye steak – ten provází telecí omáčka, uzená dýně/pastiňák a římský salát v černé tempuře, bude to správná volba. Neuvěřitelně křehké maso, bohatě mramorované, je zážitkem pro patro samo o sobě. Možná se na vteřinu dvě přistihnete při myšlence, že méně je někdy více a „nahé“ maso, přioděné jen do krystalů hrubé mořské soli má také něco do sebe. Ladění tolika chutí je ovšem optimální.
Nebo se rozhodnete pro pomalu pečený srnčí hřbet marinovaný v ponzu, omáčku z černého rybízu, lanýžové gratinované brambory, lišky, šalotku, fermentované višně, brusinkový sorbet. V celé šíři vstupů mimořádně srovnaný s důrazem krotitele a přesností alchymisty. Vedle lišek se tlačí dopředu višně, ovšem zvláštní chuť zvěřiny, umocněná lehce natrpklou přítomností exotické omáčky, se předběhnout nenechá.
Jsme ale přece jen Češi se vším všudy, proto mnozí zvolí marinované přeštické prase, pivní zelí, majoránkovou omáčku, palačinku z jedlé krve, kaštanové špičky.
Potom už jen dezert, vsaďte na císařský trhanec s rumem, rozinkami a jablečným pyré, má vysoký kurz. Navíc nemůžete prohrát, je bez dalšího mimořádný.
Tak jako je Triton restaurací s prazvláštní, trochu až mystickou atmosférou dávných světů, tamní kuchyně je ryze současná, čerpající ze sňatku české tradice a žhavě aktuálních světových trendů. Se sympatickým příklonem k Francii. Restaurace vyrostla v místo, které není radno v seznamu těch oblíbených vynechat. Už proto, že její popularita v posledním čase stále roste.